Berlin’de esnafa kira baskısı

Berlin’de bir süredir dükkân ve ev kiraları insanların karşılayamayacakları düzeye yükseliyor. Bunda da en büyük pay, mülk sahiplerinin kiracıları zorlayarak daha fahiş fiyatları öne sürüp onları kapı önüne koymaya çalışmaları.

Esnaf ve ev kiracıları bu yolla zorlanarak mekanları terk edilmeye zorlanıyor. Sonuç olarak daha yüksek fiyatlarla yeni kiracıların bulunması hedefleniyor.

Bu doğrultuda pek çok kiracının yanı sıra Berlin’in ünlü Kreuzberg semtinin Oranienstarsse 35 adresinde bulunan bir dükkân (Spätverkauf) üzerine bir süredir yoğun bir baskı uygulanıyor. Yaklaşık 30 yıldır kiracı olan Tunç ailesine Ağustos ayının 14’üne kadar mekanlarını boşaltmaları yönünde Bauwerk Immobilien GmbH temsilcisi Anke Polster tarafından bildirimde bulunuldu.

Bunun üzerine harekete geçen Kreuzberg sakinleri semtlerinde son dönemde oluşan fahiş kira artışlarına, semtlerinin sermaye sahiplerinin eline geçmesine karşı sokağa çıkarak semtlerine ve yaşamlarına sahip çıkmaya çalışıyor.

Bu vesileyle, Oranienstrasse 35 adresinde bulunan dükkân (Spätkauf) önünde dayanışma eylemi gerçekleştirildi. Buraya gelen pek çok kişi mülk sahibi temsilcisi Anke Polster adını post kartlar göndererek tepkilerini gösterdi ve bu karardan bir an evvel vazgeçilmesi yönünde kararlılıklarını bildirdi. Aksi takdirde, eylemlerinin daha da büyüyeceğini kaydetti.

Etkinliğe, Alman Yeşiller Partisi Milletvekili Canan Bayram, TBB yönetim kurulu üyeleri Ayşe Demir, Yemliha Koç, Remzi Uyguner’in yanı sıra pek çok Kreuzberg sakini destek verdi

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s