Alman Devlet Televizyonu ARD tekrar protesto edildi.

Berlin Atatürkçü Düşünce Derneği, birçok sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar Alman Kamu Televizyonu ARD’yi protesto etti.

“Dünyanın bugünkü durumu hiç de parlak görünmüyor. Her ülke, gençliğini bir başka ideolojiye sahip olarak yetiştirmeye gayret içinde. İtalya faşizan ideolojisine dört elle sarılmış. Bu ülkenin diktatörü olan Mussolini ülkesini sekiz milyon faşist gencin süngüsü üzerinde yaşadığını haykırıp duruyor. İtalya gençlerine kara gömlekler giydirerek çoktan tarihe gömülmüş bulunan Roma İmparatorluğunu yeniden kurmaya bu şartlandırılmış gençlere aşılamaya çalışıyor.

Almanya’da Hitler’in yaratarak geliştirmekte olduğu Nazilik de faşizmin bir başka, büyük ve tehlikeli benzeridir. Hitler bir ırkçıdır. Dikkat buyurunuz, milliyetçi demiyorum, ırkçı diyorum. Alman ırkını en üstün ırk olarak gören bir mecnundur. Tekmil Alman gençliğini peşine takmış, onlara bu ideali aşılamıştır. (…) Şunu da hemen ilâve edeyim ki ne faşizm ne de Nazizm’in sonu yoktur. Ben belki bunu görecek kadar yaşayacak değilim. (…) Bu işin sonu savaştır. Ve bu savaşın sonunda ne faşizmin ne de Nazizm’in ayakta kalabilmesine olanak görüyorum.”

 UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu), 156 ülkenin katıldığı 1979 tarihli toplantısında, Atatürk’ün doğumunun 100’üncü yıldönümü olan 1981 yılının tüm Dünya`da ‘Atatürk Yılı’olmasına karar vermiştir.

“Atatürk, uluslararası anlayış, iş birliği ve barış yolunda çaba göstermiş üstün bir kişi, olağanüstü reformlar gerçekleştirmiş bir devrimci, sömürgecilik ve emperyalizme karşı savaşan ilk lider, insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, bütün hayatı boyunca insanlar arasında renk, din ve ırk ayrımı gözetmeyen eşsiz bir devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusudur.”

Hangi iddia ve bağlamda olursa olsun, Atatürk`ün Hitlerle ilişkilendirilmesi, asla kabul edilemez bir saygısızlık ve küstahlıktır.

ARD protestosunda Prof. Dr. Hakkı Keskin’in makalesi okundu.

İstiklal Marşı ve Saygı duruşundan sonra grup barışçıl bir şekilde dağıldı.

 

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s