Berlin artık bir hayalet kent

Birkaç aydır tüm dünyayı esareti altına alan çağımızın vebası diyebileceğimiz Koronavirüs ile mücadele çerçevesinde Berlin’de alınan önlemler nedeniyle kent, adeta kuş uçmaz kervan geçmez bir hayalet kente dönüştü.

Berlin-Corona Virüs-1-20

Yayımladığım video ve fotoğraflardaki durağanlık, Başbakan Merkel’in de işaret ettiği gibi İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Berlin’in toplumsal, sağlık, politik ve ekonomik olarak yaşadığı en ağır olağanüstü tabloyu yansıtıyor.

Berlin-Corona Virüs-1

İlk vakanın tespit edildiği 11 Mart 2020 tarihinden itibaren Berlin zorlu günler yaşamayı başladı. Başlarda durumun ciddiyeti pek anlaşılmasa da, daha sonra Berlin Senato’su tarafından sıkı önlemler alınmaya başlandı ve „evde kalma“nın zorunluluğu dile getirildi.  Okullar tatil edildi. Üniversitelerin açılması ertelenirken, tüm akademik etkinlikler yaz dönemi sonuna kadar ertelendi.

Berlin-Corona Virüs-1-8

İlk günlerden başlayarak öncelikle tüm Bar, Klüp ve Kenipeler kapatıldı ve toplumsal yaşamın sınırlandırılması çağrısında bulunuldu. Daha sonra daha sıkı sınırlandırılmalar getirilerek restoranlar da kapatıldı, ayrıca dışarıda iki kişiden fazla bir araya gelmek yasaklandı.

Berlin-Corona Virüs-1

Berlin’de etkinlik gösteren tüm gastronomi ve turizm işletmeleri bu durumdan çok olumsuz etkilenirken, büyük ölçüde bu alanlardan beslenen Berlin ekonomisi de büyük yara almış durumda.

Berlin-Corona Virüs-1-4

Ancak yine de belli bir ekonomik gücü ve birikimi olan Almanya ve Berlin Hazinesi, bu zor duruma karşı, mağdur olabilecek işletmelere ve işçilere ekonomik destek sözü vererek önemli bir finansal destek paketi açıkladı.

Berlin-Corona Virüs-1-12

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s