Berlin’de İstanbul Sözleşmesi iptaline büyük tepki

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’ni bir gece yarısı Resmî Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararnamesi ile feshetmesine tepkiler sürerken, Berlin’de de bir grup sivil toplum örgütü tarafından jet karar protesto edildi.

Kadıların taciz, tecavüz, şiddet ve cinayete karşı yasal olarak güvence altına alınmasını amaçlayan İstanbul sözleşmesi Türkiye’de gerici odaklar tarafından hedef haline getirilmişti. Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu “Sözleşme”nin uluslararası hukuksal bağlayıcılığı bulunuyor.

Berlin’in önemli tarihi mekanlarından “Yıkık Kilise” (Gedächtnis Kirche) önünde Berlin Türk-Alman Kadınlar Birliği (BETAK), CHP Berlin Birliği, Çorumlular Derneği, Tokatlılar Derneği, Sivaslı Canlar Derneği, HDB Berlin, SPD Federal Milletvekili Cansel Kızıltepe’nin de aralarında bulunduğu pek çok Berlinli “Sözleşme”nin tek taraflı olarak feshedilmesini protesto etti.  

Etkinlikte söz alan konuşmacılar alınan bu gerici karara sert bir tepki göstererek bir an önce Türkiye’de kadına yönelik şiddetin ortadan aldırılması için somut hukuksal kararların alınması gerektiğini belirttiler. 

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s